Яке із дерев на землі найстаріше

Шведська ялина
Шведська ялина.
Вважається, що дерева почали заселяти Землю близько 385 мільйонів років тому, в кінці девонського періоду. Досі саме вони є живими архівами змін на нашій планеті.
Науковці упродовж багатьох років задаються питанням: яке з тих дерев, що дожило до нашого часу, є найстарішим?
До 2013 року рекордсменом-довгожителем вважалася остиста міжгірна сосна (Pinus longaeva), що росте в Білих горах Каліфорнії. Її вік становить 4845 років.

Пізніше вчені виявили у все тих же каліфорнійських горах нового рекордсмена - іншу сосну, але вже віком 5062 роки. А найстаріше дерево, що росте на території сучасної Європи - це 1075-річна сосна Гельдрейха (Pinus heldreichii) у Греції. Сосну назвали Адонісом на честь грецького бога краси і юності. У Європі, напевно, є дерева набагато старші, ніж те, що росте в Греції. Але вченим ще тільки належить їх виявити і офіційно оцінити їх вік. Взяти хоча б ягідний тис, що росте поруч з церквою в Північному Велсі. За підрахунками, його вік становить не менше 4000 років.


Незважаючи на те, що ці окремо взяті дерева вважаються такими собі рекордсменами, за віком вони навіть близько не наблизилися до по-справжньому древніх сотворінь. Йдеться про клональні колонії, групи генетично ідентичних дерев, об'єднаних єдиною кореневою системою. Наприклад, колонія з 40 000 осиноподібних тополь (Populus tremuloides), що знаходиться в національному заповіднику американського штату Юта, за середніми підрахунками живе на нашій планеті вже більше 80 000 років.

Грецька сосна
Грецька сосна.
Якщо брати окремих представників клональних колоній, то тут рекорд належить норвезькій ялині, відомій під ім'ям Старий Тікко. На думку вчених з Університету Умео, вік цього дерева, що росте в горах Швеції, близький до 9550 років. Ялинові дерева розмножуються репликацією, за допомогою кореневої системи, відтворюючи точні копії самих себе. Цей дивовижний древній організм клонував себе протягом принаймні 9500 років.
Вчені також виявили в горах Швеції інше скупчення ялин, чий вік коливається на позначці в 8000 років.
Погодьтеся, що в порівнянні із такими деревами найстаріша в світі тварина, якою визнано 183-річну черепаху, здається просто підлітком.
ПЛЮС К ТЕМЕ:

Яке із дерев на землі найстаріше Яке із дерев на землі найстаріше Reviewed by Vasyl Markovych on 8/29/2016 11:36:00 AM Rating: 5

Комментариев нет:

Коментувати

Технологии Blogger.