Зелені свята стукають у двері

19 червня українці святкують день Святої Трійці або Зелені свята.

Зелені свята
Усі православні та греко-католицькі храми, а також домівки прикрашені гілками берези, бузку, клену, які символізують оновлення душі.

Трійцю відзначають на 50-й день після Великодня, тому цей день ще називають П`ятидесятницею.
Свою першу назву свято отримало на честь сходження Святого Духа на апостолів, яке обіцяв їм Христос ще перед своїм Вознесінням. Сходження Святого Духу символізує піклування всіх Осіб Триєдиного Бога про світ: Бог Батько творить мир, Бог Син спокутує людей від рабства дияволу, Бог Дух Святий освячує світ через Церкву і проповідь віри для всіх народів.


У євангельській традиції сходження Святого Духу описується як полум`я, язики якого оточили кожного з апостолів, після чого вони знайшли «дар мов» - стали говорити різними, невідомими їм раніше мовами. Таким чином вони дістали можливість проповідувати в різних куточках світу. Саме тому день Святої Трійці іменується також днем народження християнської церкви.
Після Божественної літургії на свято Трійці у храмах здійснюється особлива вечерня з читанням уклінних молитов: священик читає молитви, стоячи на колінах у царських брамах, обличчям до віруючих, прихожани теж стають на коліна, вперше після Великодня.
Напередодні Трійці церква встановила Троїцьку суботу, в яку здійснюється поминання покійних, а у понеділок, одразу після Трійці, святкується день Святого Духу.

Зелені свята — українська назва Трійці

Обрядовість Зелених свят знаменувала завершення весняного і початок літнього календарного циклу. В основі її лежали культ дерев та рослинності, магія закликання майбутнього врожаю. Зелені свята мають християнську і дохристиянську традицію. Зелені свята вшановують сотворення всесвіту — цього дня, Господь сотворив Землю і засіяв її зеленню. Зелені свята розпочинали сонячний літній цикл свят. Це свято було відоме в стародавній греків, як свято квітів, у римлян — під назвою русалій, розалій (dies rosae, Rosalia idies violae).
Як всі інші свята наших пращурів, Зелені свята базувалися на традиціях сонячного циклу. Але окрім культу Сонця і культу померлих предків, в основі Зелених свят лежав культ дерева і квітів. Можливо, тисячолітня традиція прикрашати житло на Зелені свята зеленим віттям і була пов'язана з давнім культом і святом дерев.
Зелені свята стукають у двері Зелені свята стукають у двері Reviewed by Vasyl Markovych on 6/18/2016 12:46:00 пп Rating: 5

Немає коментарів:

Коментувати

На платформі Blogger.