В якому стилі облаштувати сад

Як би ви облаштували свій сад? Щоб відповісти собі на таке, здавалося б, просте питання, треба трохи дізнатися про стилі ландшафтного дизайну, їх декілька: класичний французький, англійський, японський, мавританський і китайський.

Французький стиль

Сад в французькому стилі

Наймолодший класичний французький стиль зрозумілий дуже багатьом. Він являє собою розкішний парк продуманої геометричної форми, який найчастіше лежить в одній площині. Тут симетрично прокладені доріжки, акуратно розбито клумби, підстрижені дерева, деколи виконують якусь додаткову роль (паркану, наприклад).

Величні сади французької знаті, розташовані в більш складному ландшафті на кам'янистих пагорбах, мали широкі сходи, оригінальні підпірні стінки, павільйони і чудові альтанки. Панорама їх була величною, з якої б точки ви не дивилися на це рукотворне диво. Головний вхід зазвичай вів до палацу, з вікон якого парк виглядав просто чудово.

Великими красивими парками прикрашалися палаци, особняки знатних осіб. Розбивка парку вимагала великих витрат і цілий штат постійних працівників, що дозволяло підтримувати французький сад в ідеально продуманому вигляді. Необхідно було підстригати кущі та дерева, косити траву, пересаджувати квіти на клумбах по сезону та інше.

Сад в англійському стилі

Сад в англійському стилі

Англійський стиль з'явився пізніше, в ХVIII столітті. Тут чималу роль зіграло суперництво англійської та французького дворів. Англійців дратувала французька помпезність, і коли в 1742 році в маєток герцога Букінгемського талановитий молодий ландшафтний дизайнер Ланселот Браун під керівництвом знаменитого архітектора Вільяма Кента застосував своє вміння поєднувати природність природного ландшафту з декоративними елементами та архітектурними будівлями, цей стиль був прийнятий англійцями дуже швидко.

Не можна сказати, що англійський ландшафтний дизайн був дуже простий. Талановитий і знаючий, вмілий і «на все здатний» Браун застосовував різної складності геодезичні роботи, створюючи парки, перетворюючи водоймища. Він умів підкреслити природність природного ландшафту, не порушуючи його гармонію, що взагалі походить з китайського стилю, одного з найдавніших на планеті. До того ж Браун був прекрасним оповідачем і міг надихнути своєю ідеєю і ентузіазмом любого.

Він викопував ставки в маєтках, зберігаючи або створюючи навколо них чудові природні ландшафти, будував гроти, проектував садові павільйони. Він створив один із знаменитих парків - Петуортский парк, над яким працював шість років, з 1751 по 1957 роки. Краса парку згодом дуже надихала знаменитого британського живописця Вільяма Тернера, 19 картин якого тепер зберігаються в садибі-музеї знаменитого Петуорт-хауса.

Художник в душі, Браун вивчав місцевість досконально, перед тим як приступити до роботи. У нього був талант підкреслити достоїнства місцевості і приховати недоліки. Він продумував звивистість майбутніх доріжок так, щоб вони несподівано виводили до найдивовижнішим місцях. Про свої задумки він розповідав багатим клієнтам, серед яких був і король Георг III, водить їх по саду і малюючи перед ними образ майбутнього ландшафту, заражаючи і інтригуючи своїми ідеями.

Наступне покоління англійських дизайнерів і більшість англійської знаті охоче впроваджували цей напрямок, не схвалюючи помпезний незграбний стиль французів. Але якщо заглянути в історичне минуле ландшафтного дизайну, то можна зрозуміти, що витоки так званого англійського стилю все ж є жалюгідною подобою китайського стилю, просто осучасненого новими можливостями в галузітехнології.

Китайський сад

Стиль китайського саду

Якщо говорити про китайський стиль, то він втілив у собі науку древніх, де повною мірою представлена ​​не тільки гармонія людини і природи, але і яскраво виражена ієрархічна драбина, яка старанно відображається в саду, враховуючи особливості характеру господаря. Ця наука облаштування називається фен-шуй.

Китайський сад настільки яскравий і різноманітний, що в ньому можна знайти всі відтінки людської душі. Якщо комусь треба підняти настрій, то краще прогулятися в "усміхненому саду". «Загрозливий стиль» може бути наповнений химерними елементами, наприклад, обривами, нависаючими скелями, химерними деревами, страшними статуями міфічного змісту і форми. «Ідеалістичний стиль» може нагадувати маленький Всесвіт - настільки гармонійно він улаштований.

У всіх цих стилях проглядається обов'язковий баланс води і суші, рівнини і височини, рослинності і вільного простору. І весь ансамбль увінчаний якоюсь центральною композицією, з місця якої вам відкриється вид на весь простір навколо. У той же час, перебуваючи в будь-якій точці китайського саду, ви завжди можете зрозуміти, де знаходиться цей центр.

Безумовно, що все це відображає давні традиції китайської цивілізації, яка ґрунтувалася на знаннях древніх про устрій цього світу, про призначення людини, про взаємозв'язок внутрішнього і зовнішнього світу людини. Вона несла в собі науку про гармонію людини і Всесвіту, тому в будь-якій справі цього приділялася дуже велика увага.

Стиль японського саду

Як виглядає японський сад

Японський стиль теж грунтується на давніх традиціях і являє собою маленьку модель світу. Але у нього є одна дивна особливість - принцип мінімалізму, що пов'язано, швидше за все, з браком землі. Японський сад цілком може бути реалізований навіть на маленькій присадибній ділянці. Він може розміститися на території розміром у кілька кроків. Маленькі живі деревця, які японці навчилися виводити за допомогою застосування техніки бонсаї, продаються в горщиках по всьому світу.

Найчастіше серед них зустрічається сосна на камені. Це дерево в природі може вирости до дуже великих розмірів. Але японці за допомогою техніки бонсаї навчилися підрізати коріння так, що деревце виростає маленьким, з вигадливо вигнутими гілками і мініатюрними голочками.

У японському саду також присутні вода і каміння, квітуча сакура і білосніжні лотоси в ставку. Маленькі акуратні доріжки гідно підкреслять всю цю дивовижну мініатюру, яка продумана настільки ретельно, що немає нічого зайвого і в той же час немає нічого химерного - кожна деталь, як частина Всесвіту, прибери її - і гармонія порушиться.

Звичайно, не завжди такий сад буває маленьким. Сади і парки створюються в гармонії з відповідним їм ландшафтом. Краса їх нагадує про якусь ідилію і безмежність спокою, про плавний колообіг життя і його призначення.

Мавританський сад

Мавританький сад

Є ще один стиль, названий мавританським. Він теж має свої витоки в стародавніх віруваннях, нагадуючи маленький рай. Як відомо, оазис у пустелі - це місце, де є вода. Тому мавританські сади в своєму центрі мають водоймище з фонтаном. Від центру виходять чотири алеї, які ділять сад на квадрати, і кожен з них теж має своє джерело води. Якщо сад дуже великий, то кожен квадрат в свою чергу ділиться на квадрати.

Незважаючи на геометричний розподіл саду, кожна його частина відрізнялася великою різноманітністю рослин, які не підрізали. Різнобарв'я і буйство фарб - такі відмінності мавританських садів, які згодом вдосконалили іспанці в своїх палацах, дворах і парках.

Якщо подивитися більш уважно на всі ці стилі, то можна простежити два основних напрямки, що відрізняють їх. Одне - це чіткість ліній, геометрія і пропорція, краса і витонченість. Друге - це відображення внутрішньої гармонії людини і природи. Мавританський стиль відноситься саме до першого, в той час як китайський - до другого. Обидва вони походять від стародавніх цивілізацій. Пізніші стилі - французька, англійська і японський, можна назвати мутаціями, так як людина, переселяючись з місця на місце, має властивість брати вподобане і привносити щось своє на основі наявних природних умов.

Сучасна людина вже не керується цими давніми традиціями, але відмінність в уявленнях є навіть і сьогодні. Наприклад, коли в наших парках робляться дизайнерські розробки, звичайно, продумують все до дрібниць: альтанки, доріжки, клумби, алеї та інше. Дивно те, що перед тим як прокласти доріжки, у багатьох європейських країнах спочатку просто залишають землю і дивляться, в яких напрямках ходять люди через парк, і вже потім по протоптаними доріжками викладають асфальтові.

За матеріалами з інтернету
В якому стилі облаштувати сад В якому стилі облаштувати сад Reviewed by Vasyl Markovych on 6/11/2016 08:38:00 дп Rating: 5

Немає коментарів:

Коментувати

На платформі Blogger.