Дерева, як і люди, уночі сплять - дослідження

Гілки та листя берези протягом ночі помітно опустилися
З допомогою лазера вченим вдалося проаналізувати, як в нічний час рухаються гілки берези (Betula pendula). Одне з дерев, задіяних в дослідженні, росло в Фінляндії, інше - в Австрії. Спостереження проводилися за відсутності вітру і атмосферних опадів.

В роботі використовувалися лазерні інфрачервоні сканери, які на частки секунди висвічували фрагменти крони. Це дозволило детально вивчити рух буквально кожної гілки.

Як виявилося, гілки та листя берези протягом ночі помітно опустилися, досягнувши найнижчого положення за кілька годин до світанку. Після цього процес повернувся назад - гілки почали підніматися.

«Ми виявили, що гілки провисають у нічний час. Якщо говорити точно, вони опустилися на 10 сантиметрів (максимум). Зауважимо, що висота дерев становила близько 5 метрів », - розповідає Eetu Puttonen, співробітник Фінської науково-дослідного інституту геодезії.


Вченим поки що не зрозуміло, чи «прокидалися» дерева під дією сонячних променів або вони корилися внутрішньому циркадному ритму. Однак той факт, що гілки почали підніматися ще до світанку, свідчить на користь другої гіпотези, про що дослідники повідомили в журналі Frontiers.

Відкриття не викликає особливого подиву, проте, за словами вчених, досі ніхто не приділяв належної уваги «сну» дерев. Циркадні ритми є практично у всіх організмів, в тому числі у рослин - будь-який садівник знає, що квіти закриваються на ніч, а деякі дерева ввечері згортають листя.

Знаменитий ботанік Карл Лінней виявив, що квіти, поміщені в темний підвал, продовжують відкриватися і закриватися відповідно до поточному часу доби.
Як вважають дослідники, провисання гілок і листя у беріз в нічний час обумовлено зміною тиску води всередині дерева.

«Рух у рослин пов'язаний з водним балансом окремих клітин, який залежить від фотосинтезу», - зазначив Андраш Злинський (András Zlinszky), науковий співробітник центру екологічних досліджень Угорської академії наук.

Надалі фінські дослідники планують проаналізувати рух води всередині дерев і зіставити ці дані з результатами лазерного сканування.
Дерева, як і люди, уночі сплять - дослідження Дерева, як і люди, уночі сплять - дослідження Reviewed by Vasyl Markovych on 5/29/2016 04:04:00 пп Rating: 5

Немає коментарів:

Коментувати

На платформі Blogger.