2008 року Польща зробила вибір на користь Росії - МЗС Польщі

Записка польського уряду.
МЗС Польщі оприлюднило записку з березня 2008 року. За словами нинішнього очільника відомства Вітольда Ващиковського, вона «була початком покидання урядом Дональда Туска проукраїнської політики на користь політики проросійської».
Про це повідомляє сайт Польського радіо.
У документі мовиться, зокрема, що «можливості експансії Росії в політичному та економічному розумінні – а вже тим більше військовому – досить обмежені, натрапляють на серйозні перешкоди в країнах СНД, таких як Україна чи Грузія».
Документ «Тези про політику РП відносно Росії та України» від 4 березня 2008 року був засекречений, його підписав тодішній директор Східного департаменту МЗС Ярослав Браткєвич. 
Документ передано до відома чотирьох осіб, у тому числі тогочасного міністра закордонних справ Радослава Сікорського. Розсекречено записку в жовтні 2015 року.
«Ця записка була початком покидання проукраїнської політики на користь політики проросійської. В авторів не було ніяких ілюзій відносно успіху, але вони визнали, що проросійськість буде своєрідним інструментом, трюком у відносинах із Заходом, таким способом хотіли здобути більше визнання на Заході», – заявив міністр Вітольд Ващиковський. Як він додав, «саме тоді почали відходити від політики Ґєдройця, хоч сьогодні це закидають нинішньому урядові».
«Україні не запропонували шляху інтеграції з ЄС, а лише квазі-інституційні зв’язки із Заходом, атрапу інтеграції», – оцінив глава МЗС Польщі.
На думку Вітольда Ващиковського, хоч записка була створена в березні 2008 року, тобто в період, коли він був віце-міністром закордонних справ і проводив переговори у справі так званого протиракетного щита, його не повідомлено про існування документа. На записці є позначка про те, що її отримали: тодішній глава МЗС Радослав Сікорський та Ґражина Бернатович і Ришард Шнепф.
Як оцінює міністр Вітольд Ващиковський: «записка повна неправди, фальшивих оцінок» і свідчить про те, що «вирішено відійти від реалізації польських інтересів на Сході».
Очільник МЗС додав, що «автори дуже негативно оцінили ситуацію в Україні, помічаючи постсовєтизм, корупцію, існування кланів, непрозорість політичного процесу». За словами міністра Вітольда Ващиковського, в цьому багато рації, але цього всього не помічено у випадку Росії.
«Україну стигматизують, а Росію представляють як країну, котра не загрожує, є резервуаром сировини, має бажання співпрацювати».
Глава МЗС зазначив, що «цілком фальшивим є твердження про те, що польсько-українські відносини є мілкими, спертими на особистих взаєминах, наприклад, Алєксандера Кваснєвського і Леоніда Кучми, це означає ігноранцію, бо вже тоді ці відносини були дуже розвинуті, зокрема на військовій площині».
«У висновках є пропозиція не виходити самим поза заходи ЄС і НАТО, це, де-факто, заклик до обмеження цілей польської дипломатії шляхом пристосування її до інтересів провідних держав ЄС – Німеччини і Франції. Одночасно, пропозиція обмежити співробітництво з Україною, практично, є визнанням російської зони впливів на схід від кордону Польщі», – оцінив глава МЗС.
«Абсолютно фальшивим твердженням є те, що Росія не буде схильною взяти на себе ризик зіткнення з об’єднаною Європою і Заходом, вже за кілька місяців ми мали Грузію, а тепер, уже три роки, війну в Україні», – сказав міністр Вітольд Ващиковський.

Плюс до теми

:

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Ідеї для оформлення внутрішнього двору

НБУ зняв обмеження на видачу валюти

Син нардепа Шуфрича скоїв наїзд на людину

Влад Росс: сонячне затемнення позначиться на долях Путіна і Трампа

Доба в зоні АТО: один наш воїн загинув, один - поранений