Як російський бізнес маскується в Україні

Vodafone - замаскований російський бізнес
За два роки агресії Росії проти України, російський бізнес в Україні був змушений замаскуватися. Дочірні компанії змінили назви, а їх формальними власниками замість росіян стали громадяни Кіпру і інших країн.
Проте, непрямі ознаки говорять про те, що громадяни країни-агресора і сьогодні не просто мають серйозні інтереси в українському бізнесі, а й зберігають монопольне становище в ряді галузей.
Найвідомішими монополістами є російські гравці на ринку електроенергії, торгівлі тютюновими виробами та мобільного зв'язку. Досить серйозними є позиції представників РФ і в банківській сфері. Так що в разі використання Кремлем цього важеля проти України, нас чекають серйозні проблеми. Але зараз РФ цілком влаштовує просте отримання прибутку і політичний вплив в Україні, яке випливає з володіння великим бізнесом.
Але, давайте спершу познайомимося.

Ключовим російським гравцем в українській електроенергетиці є російська група VS Energy. Вона володіє вісьмома обленерго в Україні, але «Севастопольенерго» знаходиться на тимчасово непідконтрольною Україні території. Основними бенефіціарами компанії вважаються бізнесмени з Росії Михайло Воєводін, Євген Гінер і Олександр Бабаков. Так, той самий Бабаков, який є депутатом Державної Думи РФ і голосував за анексію Криму.

Торгівля тютюном практично монополізована компанією «Мегаполіс-Україна». У 2010 році вона скупила майже всіх великих місцевих дилерів. Компанія за лічені місяці вибудувала монополію по всій країні і підім'яла під себе весь ринок. Треба думати, що такий успіх на такому багатому і специфічному ринку був узгоджений на самому верху - якраз тоді до влади прийшов Віктор Янукович, на якого Кремль мав досить сильний вплив.
Зараз «Мегаполіс-Україна» змушена піти в глухий захист від інтересу української влади. "Власниками" Мегаполіс-Україна "є фізичні особи - громадяни України, Ірландії і Великобританії", - йдеться в офіційній заяві прес-служби тютюнового монополіста. У компанії акцентували увагу на тому, що серед її прямих і опосередкованих власників немає ні російських компаній, ні громадян РФ.
Український мобільний зв'язок давно і практично повністю належить росіянам, які намагаються мімікрувати під Європу або українських патріотів. Оператор «МТС» (АФК «Система») зараз виступає під європейським брендом Vodafone. А «Київстар» (Михайло Фрідман, група «Альфа») додав до традиційного синього кольору свого логотипу - жовтий.

У банківській сфері російському бізнесу належить «Сбербанк России», який зараз перейменований в «Сбербанк», Промінвестбанк і «Русский стандарт», який сьогодні називається «Банк Форвард». Зміна назв ніяк не вплинула на склад інвесторів. Крім того «Альфабанк» групи «Альфа» Михайла Фрідмана став раптом «Альфабанк-Україна». І тепер нас намагаються переконати, що це, як в Одесі, дві великі різниці. Втім, формальна зміна бенефіціарів російських підприємств на вигляд нічим не відрізняється від реальної зміни власника і багато хто цим вже скористався. Тим більше, є чудові формати угод, коли новий власник повертає старому весь пакет акцій на першу вимогу.
Як приклад можна згадати не тільки банки або тютюнову кампанію, а й мережу АЗС, які компанія «Лукойл» продала австрійської AMIC «Energy Management GmbH». «Роснефть» свою мережу заправок продала швейцарської Glusco Energy S.A. Російська «Транснефть» продала українську компанію «ПрикарпатЗахідтранс» таємничої швейцарської «International Trading Partners AG».
Такі форми захисту російського бізнесу цілком обгрунтовані - власники компаній побоюються не тільки втратити прибуток, але і власність у разі посилення тиску на представників держави-агресора. Україна вже ввела санкції проти понад 380 фізосіб з різних країн і 105 компаній. Діє і заборона на участь в приватизаційних процесах. Однак російський бізнес досі залишається найбільшим інвестором в економіку України.

За два минулі роки його вкладення скоротилися лише з 6,8% до 6,1%. Основні банківські активи Росії в Україні є кредити російських банків українським дочірнім структурам, кредити компаніям і фізичним особам. За різними оцінками українських експертів вони складають від 15 до 17 млрд дол.
Про те, що росіяни категорично не хочуть йти з української банківської сфери можна судити за офіційними цифрами.
За даними Держстату України, обсяг прямих іноземних інвестицій в Україну виріс в першому півріччі 2016 року на $ 2,28 млрд, або на 5,4% - до $ 44,79 млрд. При цьому більше половини від загального припливу забезпечили російські банки. Частка інвестицій з РФ в загальному обсязі в другому кварталі збільшилася на $ 1,5 млрд - до $ 4,75 млрд (або з 7,7 до 10,6%). Ці гроші пішли на те, щоб перекрити збитки дочірніх компаній російських банків.
Отже, бізнес з РФ міцно утримує свої позиції в українській енергетиці, має серйозні інтереси на паливному ринку, формально не контролює, але по факту монополізував ринок тютюну, мобільного зв'язку та національних лотерей. Продовжує підтримувати фінансово свої банківські структури в Україні не зважаючи на витрати. І в цій ситуації не варто забувати про те, що бізнес в Росії відділений від держави виключно на папері. І в умовах гібридної агресії всі ці структури важко вважати дружніми Україні ...
Кирило Сазонов

Плюс до теми

:

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Влад Росс: сонячне затемнення позначиться на долях Путіна і Трампа

Ідеї для оформлення внутрішнього двору

НБУ зняв обмеження на видачу валюти

Син нардепа Шуфрича скоїв наїзд на людину