Коротко про результати референдуму

Підсумки референдуму у Нідерландах
1. Нідерландці на виборах дуже активні. Останні 10 років явка на усіх виборах 75-80%, тоді як в середньому по Європі - 50%. Явка на референдумі чітко показує їх ставлення до цього питання. Досить багато опитаних мною людей не пішли на референдум, оскільки були впевнені у тому, що він не відбудеться і 30% не набереться. Набралося цілих 32 і для багатьох це сюрприз.
2. Нідерланди проти Європи. Вони вже завалили Європейську конституцію у 2005-му і її довелося переписати спеціально для цієї маленької гордої країни. Нідерланди блокують приєднання Румунії і Болгарії до Шенгенської зони з 2010 року. Ця країна в принципі досить антиєвропейська. Тут не так йдеться про Україну, як про контекст розширення і звуження. Це те, що вчора я безліч разів чув на дільницях у Роттердамі. Я спеціально поїхав у Роттердам, щоб почути тих, хто проти. Майже всі вони казали: "Ми не проти України, ми проти розширення".

3. Другою тезою на виборчих дільницях було "Ми не хочемо ще одне корупційне ярмо в європейську сім'ю" і тут вже зіграли наші численні корупційні скандали, Панама, Шокін, Яценюк. Деякі голландці, що голосують проти навіть можуть вимовити "Шокін", при цьому я не впевнений, чи зможуть показати на мапі Україну.
4. Україна перемогла в Амстердамі і Утрехті недарма - саме в цих містах були найактивніші культурні події, мітинги, саме в цих містах Україна репрезентувала себе найбільше. Який з цього слід зробити висновок? Україна за 25 років так і не спромоглась створити культурних інститутів закордоном. Українські посольства - це провал на місцях, вони не працюють на рівні хоча б польських або чеських і це одночасно провал і кадрів, і інвестицій. Країна не інвестує у свою репрезентацію закордоном. Для Нідерландів Україна досі була такою ж далекою як для України, приміром, Оман або Йемен. Якби завтра у вас запитали на референдумі, чи хочете ви інтегруватися з Йеменом, щоб ви відповіли?
5. Якби в українців спитали п'ять років тому, чи хочемо ми інтегруватися із суспільством, де легалізовані легкі наркотики, проституція, одностатеві шлюби, що б відповіли п'ять років тому українці? Думаю, що ви знаєте відповідь. 
Тепер, хочеться вірити, ситуація змінилася, і ми вже готові. Але ми ще не зробили майже нічого, щоб вчасно підготувати їх до нас.
6. Особисте. В Нідерландах і Україні працювала величезна команда громадських волонтерів, це була типова майданна структура, хаотично створені кризові інституції і власноруч зібрані барикади.
Я приїхав сюди в останній момент, мені приватна туристична компанія за три дні до приїзду купила квиток - так я дізнався, що їду в Нідерланди. Я витратив досить немало особистих грошей, тиждень життя, але це значно менше, аніж деякі активісти тут. Вчора Сашко Снідалов, який придумав і зробив найбільш відвідуваний сайт про Україну нідерландською, сказав: "Я коли сказав дружині, на скільки наш сімейний бюджет зменшився через референдум - вона мене пробачила".
Майте до них повагу, підтримуйте їх, поки наші державні інститути все ще недостатньо перегнили в землі, щоб прорости пахучими тюльпанами.
Богдан Логвиненко

Плюс до теми

:

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Ідеї для оформлення внутрішнього двору

НБУ зняв обмеження на видачу валюти

Влад Росс: сонячне затемнення позначиться на долях Путіна і Трампа

Син нардепа Шуфрича скоїв наїзд на людину